NEXT 2007
[RADICAL MELODIES]

7/12 || PIATOK || 20/00NOISE CALYPSO
// GUY VAN BELLE (BE, SK) + ALEJANDRA PÉREZ NUNEZ (CHL) + MICHAL KINDERNAY (CZ)

Projekt NOISE CALYPSO vzniká špeciálne pre festival Next. Priamo v Bratislave ho dajú dokopy belgický zvukový majster Guy van Belle, s Čiľankou Alejandrou Pérez Nunez a českým VJom Michalom Kindernayom. Ide o „...démonicky karnevalovský slobodomyseľný set inšpirovaný novelou Kurta Vonneguta Kolíska a karibskou hudbou“. Pôvodne mala byť ženským elementom tohto tria Číňanka Shenggy, no kvôli sklzu v posunutí shengenských hraníc ďalej na východ ju na poslednú chvíľu nahradila Alejandra Pérez Nunez. Táto multimediálna umelkyňa z Čile žije dnes v Belgicku a pôsobí pod pseudonymom Elpueblodechina. Vo svojej tvorbe využíva open-source technológie a elektroniku, venuje sa sound artu a performance. Bola rezidentkou moskovského Theremin centra a pravidelne sa objavuje na festivaloch umenia nových médií (WORM, Piksel, Hangar, Okno Public...).

http://www.elpueblodechina.org
http://mxhz.org
INSTITUT FÜR FEINMOTORIK (DE)
Osem gramofónov, osem rúk, štyri dídžejské mixy a štyri osoby. Toľko matematika, čo hovorí preklad a trocha informácií zo životopisu? "Inštitút pre pohybovú motoriku", ktorý privezie namiesto tradičných vinylov množstvo bizarných predmetov, o ktorých by ste nepovedali, že sú práve vhodné na ukladanie na rotujúce taniere. Kolektívne frisbee s rytmickými glitchmi, alternatívny dídžejing, preparovanie nástroja á la John Cage, európska reakcia na výrazovo minimalistickú japonskú scénu “prázdnej vlny”... vyberte si. Títo štyria mladí Nemci sami svoju produkciu s nadhľadom označujú ako hypnotické para-techno.

http://www.khm.de/~flw/feinmotorik
FUCKHEAD (AT)
Digital post-metal, fyzické divadlo s pesničkami, potetované telá zmietajúce sa v lúčoch blikajúcich stroboskopov a súčasný viedenský akcionizmus zároveň. Tučné rify zbustrovaných gitár s elektronikou, bicie vypaľujúce salvy beatov a šamanský hlas pred ktorým niet úniku. Ukážková definícia výrazu radical music/extreme body performance-avantgarde, ktorý stvoril rovnomenný samostatný druh umenia už pred vyše desiatimi rokmi a päťčlennému komandu Fuckhead vyniesol špecifické publikum plus pozvánky od tak rôznych festivalov ako sú Ars electronica a Wien Modern. Dosť bolo uspávajúcej pseudoambientnej pretvárky: "zicke zacke zicke zacke hurra!"

http://www.fuckhead.at
http://www.myspace.com/bodylord
http://www.youtube.com/watch?v=KPzum43bMQ0
8/12 || SOBOTA || 20/00DON@U.COM (SK, AT)
Improvizácie alebo klasika? Oboje. S pomocou elektroniky aj akustických nástrojov v rukách šesťčlenného príležitostného zoskupenia ostrieľaných/známych hráčov a skladateľov z domácej a rakúskej scény. Skupina don@u.com vznikla v roku 2004 prepojením častí bratislavského súboru voľne improvizovanej hudby VAPORI del CUORE a rakúsko-kanadského tria Trapist, ktorého tvorba sa dá označiť chvíľu ako space-rock, no vzápätí počúvate minimalistické improvizované plochy.

http://home.nextra.sk/evenings/2005/cont/donau.html
http://trapist.klingt.org
MARCO ENEIDI (USA) + PHILIPP QUEHENBERGER (USA/AT)
Divoké derby saxofónu s búrlivými punkovými klávesami. Američan Marco Eneidi je známa postava, na ktorú narazíte v životopisoch velikánov avantgardného jazzu (Don Cherry, Cecil Taylor) či improvizovanej hudby (Peter Broetzmann, Fred Frith), výrazne sa zviditeľnil aj pri založení a udržiavaní súboru The Creative Music Orchestra. Eneidi je dnes jednou z najvýraznejších postáv na živej scéne medzi power free jazzom a voľným improm, hráč s “veľkým zvukom” a úctyhodnou diskografiou, ktorý našiel v o generáciu mladšom zvukovo-odevnom exhibicionistovi Quehenbergerovi rovnako dravého panrtnera. "Elektronický rocker" Quehenberger je jeden z mála hudobníkov ubytovaný v známom squate rakúskej experimentálnej scény Mego, ktorý sa nehanbí hrať melodicky a rytmicky (aj keď vo Viedni pod týmto výrazom rozumejú niečo iné ako Desmod či houseový DJ-ing, ako dokazuje jeho najnovšia nahrávka s čarovným názvom Phantom in Paradise).

http://www.marcoeneidi.com
http://www.cheap.at/artists.php?name=quehenberger
MONOTEKKTONI (DE)
Jedna žena, syntiak, sampler a veľa inej elektroniky (ako sama hovorí "no lapdog, electronic madness"), hlas vyšperkovaný efektami, bejbymegafón pri ruke a tanečné subverzívne pesničky, po ktorých nezostane ani jedno tričko suché. Tonia Reeh, vychádzajúca hviezda berlínskeho undergroundu, ktorá vydáva na malej značke Sinnbus Records a pohybuje sa po pódiách pod pseudonyom Monotekktoni, ponúka veľmi svojské stereotektonické hudobné erupcie. “I’m the weak sex, I know, but you need to confirm it to your ego.”

http://myspace.com/monotekktoni7-8/12 || A4 LOBBY

JKLMF (SK)
Za ničnehovoriacim názvom sa skrýva štvorica mladých hráčov na dychové nástroje, vyslancov nastupujúcej generácie na domácej improvizátorskej scéne. Na úvod tohtoročného NEXTu sľubuje krátku, no intenzívnu zvukovú smršť.

KYL THE SISTEM (SK, CZ)
Najhorúcejšia hudobno-performatívna záležitosť na slovensko-českej scéne. Kombinácia žánrov mash-ups-breakcore-comedy-elektro v prirodzene plynulom podaní talentovaného dua uzavrie prvý večer tak ako sa patrí.

A4 RESIDENT DJs (SK)
Zvuky vestibulu: stále tí istí frajeri.

NE
XT
06
05
04
03
02
01
00